RAGYOGJ! Fedezd fel a kaliforniai életérzést és teljesítsd ki az életedet a Calivita minőségi étrend-kiegészítőivel, kozmetikumaival és egészségmegőrző készülékeivel.

               70 315 7772    Rendelés külföldre 

Magnézium, kalcium, hatása, hiánya, csontritkulás

Magnézium, kalcium, hatása, hiánya, csontritkulás

2021.09.13 20:12
Magnézium, kalcium, hatása, hiánya, csontritkulás

Magnézium, kalcium tudjuk, jó ha szedjük.

Itt a csontritkulás azt halljuk jó megelőzni.

Na de milyen tünetekkel jár a kalciumhiány és a magnéziumhiány.

Magnézium, kalcium tudjuk jó ha pótoljuk. De miért is? Ott a csontritkulás ezt halljuk, De nézzzük csak mi mindenre van hatással a kalcium és a magnézium.

Észrevetted, hogy a környezetedben szinte mindenki általános fáradtságról panaszkodik?

Gondoltad volna, hogy a magnéziumhiány az izomgörcsökön és a szívritmuszavaron túl magas vérnyomást és koncentrációs problémákat is okozhat? Miért is?

A magnézium részt vesz az idegrendszer és az izmok működésében, a fogak és a csontok felépítésében; másrészt viszont stressz vagy intenzív fizikai munka hatására igen gyorsan ürül, így megfelelő pótlás nélkül elég hamar hiányállapot léphet fel.

A ma embere túlhajszolt, ezért folyamatosan magnéziumhiányban szenved, a stresszterhelés is jóval nagyobb a néhány tíz évvel ezelőttihez képest.

Ehhez még hozzájárul, hogy a szupermarket feldolgozott élelmiszereiben igen kevés magnézium van…

Ezért ne csodálkozzunk azon, hogy a szervezet igénye nagyobb lett, miközben lényegesen kevesebbhez jut hozzá… 

A magnézium pozitív hatásai

  • magnézium elengedhetetlen az egészséges szívműködéshez, csökkentheti a szívroham kockázatát, normalizálhatja a keringést. Csökkentheti, illetve normális értékre állíthatja be a koleszterinszintet. Közreműködik az immunrendszer működésében, lassíthatja az öregedést.
  • magnézium kiváló savkötő, ezért segíthet gyomorsósav- túltengésben. Ilyenkor étkezés előtt kell bevenni.
  • magnézium hozzájárul a fogak egészségének megőrzéséhez, csökkentheti a kalcium tartalmú vesekövek, valamint az epekövek kialakulásának kockázatát. Segíthet gyomorrontás esetén. Természetes nyugtatószer (kalciummal együtt bevéve), mérsékli a depressziót, tompítja a stressz káros hatásait.
  • magnézium hatással van a vérrögök képződésére, az energiatermelésre, az izom-összehúzódásra és az idegi jelek átadására.
  • magnézium segítheti a szívműködést.
  • magnézium csökkentheti a vérnyomást és javíthatja a keringést.
  • magnézium lazító és nyugtató hatásának köszönhetően pozítív hatása lehet a depresszióra és a szorongásra.
  • magnézium megakadályozhatja kalcium túlzott lerakódását.
  • magnézium javíthatja a szellemi teljesítőképességet.

magnéziumhiány pedig mind rövid, mind pedig hosszú távon számos tünettel jár.

Rövidtávon álmatlanságot, szívritmuszavart, fáradtságot, izomgörcsöket, a kognitív és a koordinációs képességek zavarát, gyengeséget, hányingert, hányást, hasmenést, idegességet, remegést, alacsony kálium- és kalciumszintet, magas vérnyomást, valamint agyi és koszorúérgörcsöt okozhat.


  1. A magnézium csökkentheti a vérnyomást! Öregesen hangzik? Pedig a fiatal, 30-as korosztály számára is izgalmas hír, hiszen a fokozott stressz, egészségtelen életmód, elhízás miatt már őket is érintheti a probléma. A magas vérnyomást is néma betegségnek tekinthetjük, hisz amíg csak pár Hgmm-nyit emelkedik az átlag vérnyomásunk, észre se vesszük, de szépen lassan kúszhat fel az évek során, akár csak a kilók, rombolva közben a szívet és az ereket. Az Amerikai Szív Egyesület (American Heart Association) folyóiratában nyáron megjelent elemzés szerint már napi 30 mg magnézium is képes csökkenteni a vérnyomást, a hatás nagyobb, ha magnéziumhiányosokról van szó.
  2. Magnéziumhiány. Azt hihetnénk, hogy nem egy jellemző probléma, de egy angol felmérés szerint a 19-64 éves felnőttek körében nemtől függően 50-74%-os is lehet az ajánlottnál alacsonyabb magnéziumbevitel. Mi lehet az oka? Helytelen táplálkozás, divatdiéták, rosszul összeállított étrend, fokozott stressz vagy fizikai igénybevétel.
  3. Nem bírja a tempót? 2-3 kávé kell még délelőtt, hogy szellemileg is felébredjen? Lehet, hogy valamelyik vitamin és/vagy ásványi anyag hiánya áll a háttérben? A magnézium és B-vitaminok hiánya ronthatja a szellemi teljesítőképességet, koncentrálóképességet, ronthatja a hangulatot, hiszen nélkülözhetetlenek az idegrendszer megfelelő működéséhez.
  4. Cukorbetegség. Egy összegző elemzés szerint a magnéziumpótlás csökkentette az éhgyomri vércukorszintet cukorbetegeknél, magas diabétesz-kockázatú alanyoknál pedig a 2 órás cukortolerancia teszten mért eredményeket illetve az HOMA-IR indexet is javította.
  5. A magnézium több enzim működéséhez is szükséges. Egy összesítő tanulmány szerint elhízásban csökken a vér magnéziumszintje. Érdemes a túlsúllyal élőknek a magnéziumpótlásra is gondolni, hogy csökkentsék az elhízásból fakadó szövődmények kockázatát!

Jó magnéziumforrásnak számítanak többek között a sóska, spenót, olajos magvak, szója.

Ha úgy gondolja, hogy ezekből keveset fogyaszt, fordítson nagyobb figyelmet a magnézium bevitelre, hiszen alapvető fontosságú egészségünk megőrzéséhez!

A nők élete során az egyik legnagyobb kockázatú betegség a csontritkulás, ami hosszú idő alatt, észrevétlenül alakul ki öröklött és életmódbeli tényezőknek köszönhetően.

A tünetek, mint például a derék- és hátfájás, a könnyen törő csontok általában a menopauza után jelentkeznek. Bár sokaknak a klimax ideje távolinak tűnik, de az igazság az, hogy a legtöbbet éppen azt megelőzően tudjuk megtenni csontjainkért. 

A nemünkön vagy a családunk génjein nem tudunk változtatni, azonban a rizikófaktorok csökkentésével elkerülhető, lassítható vagy jobban kezelhető az osteoporosis.

Pontokba szedtük, hogy mivel segíthetsz megőrizni az egészségedet, emellett gyors és egyszerű rizikó-kalkulátorunkkal ellenőrizheted, hogy a rizikócsoportba tartozol-e.


Ismerd meg kapszulába zárva kattints ide


kalcium az egyik leggyakoribb ásványi anyag a szervezetünkben, a teljes testtömeg kb. 1,5%-át teszi ki.

Az összes kalcium 99%-a gyakorlatilag a csontokban és a fogakban található, míg a maradék 1% a különböző szövetekben és a vérben van jelen. 

  • A kalcium gyermekkorban a csontfejlődésben okozhat károkat, felnőttkorban csontritkulás, könnyen bekövetkező csonttörés, izomgörcsök, izomfájdalmak jelentkezhetnek. A kalcium hiányára az idegrendszer zavartsággal, koncentrációgyengüléssel, de akár depresszióval is reagálhat.
  • kalciumhiány vasfelszívódási zavart is okozhat.
  • Talán nem lepődsz meg, amikor a kalciumbevitelt első helyen látod ezen a listán. A táplálkozástudományi szakemberek által összeállított ajánlás szerint napi fél liter tej vagy tejtermék, illetve ennek megfelelő (azaz 10-20 dkg) sajt, túró fedezi a napi ajánlott kalciumbevitelt. Ezen kívül a megfelelő D-vitamin-bevitelre is gondolni kell, hiszen az nélkülözhetetlen a kalcium felszívódásához. Ügyelni kell még a magnézium- és K-vitamin-bevitelre is. K-vitaminban gazdag ételek a rendkívül népszerű zöld leveles zöldségek, a káposzta, a spenót és a brokkoli. Ám ha a szívünkre tesszük a kezünket, be kell ismernünk, hogy ezek nem szerepelnek mindennap megfelelő mennyiségben az étrendünkben. Ilyenkor célszerű észben tartani, hogy vannak olyan étrend-kiegészítők, amikben az említett ásványi anyagok és vitaminok egyszerre megtalálhatóak.
  • Mozogj, sportolj az egészségi állapotodnak megfelelően. Ha csak napi 20 percet sétálsz, már olyan fokú terhelésnek tetted ki izmaidat és csontjaidat, ami a kalcium beépülését fokozza a csontokba, ugyanakkor erősíti az izmokat is.
  • Kerüld a dohányzást és a túlzott koffeinfogyasztást, ezek nem barátai a csontoknak (sem).
  • Ne fogyókúrázz orvosi vagy dietetikusi felügyelet nélkül. Az egyik leggyakoribb probléma a gyors fogyókúrákkal, hogy a fontos tápanyagokból idéznek elő hiányt, amit lehet ugyan pótolni, de a hiányállapotok hosszú távú hatásait ellensúlyozni már szinte művészet.
  • Tájékozódj a szülés és szoptatás alatti és utáni kalciumbevitel szükséges mértékéről. A gyermekvállalás időszakában megnő a kalciumfelszívódás, hogy a baba csontjai épülhessenek, de az anya szervezete akkor is fedezni fogja a gyermek szükségleteit, ha ő maga nem fogyaszt eleget a szükséges anyagokból – méghozzá a saját raktáraiból, ez esetben a csontokból. Nemcsak a baba egészsége fontos, hanem az anyáké is!
  • Legyél éber! Néhány gyógyszer rontja a kalciumfelszívódást, fokozza a kalcium- vagy D-vitamin-igényt, vagy éppen megköveteli a K-vitamin-bevitel csökkentését. Beszéld meg kezelőorvosoddal, hogy ezeknek milyen rövid és hosszú távú hatásai lehetnek a csontjaid szempontjából, és miként tudná ezeket ellensúlyozni.

Az alábbi vélemények vásárlóink egyedi, szubjektív tapasztalatai. Ezekkel nem állítanak egyik,-a webáruházban kapható- termékről sem gyógyhatást. Az étrend-kiegészítõk kedvezõ hatást gyakorolnak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelõzõ vagy gyógyító hatás. Tartósan fennálló tünetek esetén keresd fel kezelőorvosod. Ennek elmaradásából származó egészségkárosodásért a vitaminpartner.hu üzemeltetője nem vállal felelősséget.
 
Forrás:
Effects of Magnesium Supplementation on Blood Pressure A Meta-Analysis of Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Trials- Xi Zhang et al. Hypertensionaha.116.07664
The National Diet and Nutrition Survey: Adults Aged 19 to 64 Years - Food Standards Agency, Vol 3. London: The Stationery Office; 2003.
Effect of magnesium supplementation on glucose metabolism in people with or at risk of diabetes: a systematic review and meta-analysis of double-blind randomized controlled trials - Veronese N. et al., Eur J Clin Nutr. 2016 Aug 17.
Role of Magnesium in Oxidative Stress in Individuals with Obesity - Morais JB et al., Biol Trace Elem Res. 2016 Jul 22. https://hungary.calivita.com/a-csontritkulas-kialakulasanak-kockazata